SLEVA 15% na naše kurzy. Platí pro objednávky do 10.5.2024 s kódem MEDUKOM15

Jak být dítěti nablízku i po rozvodu?

Sdílené rodičovství je o pochopení rolí otce a matky poté, co už nejste pár. Rozdělí se domovy, rozdělí se i láska? Oba rodiče přirozeně touží po blízkosti se svým dítětem, ale prožité spory jsou často přinejmenším emocionální překážkou při styku s dítětem, při jeho předávání nebo společně tráveným časem. Co je dobré si uvědomit, že s sebou nese rozvod a tato změna rolí?

  • JSEM RODIČ, KTERÝ MÁ DÍTĚ V PÉČI

Zásadní změnou pro tohoto rodiče je fakt, že na drtivou většinu péče bude sám. Vše bude výrazně časově i finančně náročnější. Často odpadá do té doby bezpečný pocit, že když se něco narychlo semele ve školce, škole, je tu ten druhý, který vás přirozeně zastoupí a například dítě vyzvedne, nebo odveze k babičce. Veškeré rodinné organizace budou složitější.

Co je dobré udržet funkční?

Vztah s druhým rodičem je dobré udržovat aktivní a pravidelně ho informovat o tom, co se v běžném životě děje, jak se mění potřeby (i finanční) a neodstrkovat ho třeba z takových drobností jako je příprava na školní výlet, či na výlet, na který se chystáte.

Třeba i plány na narozeninový dort u maminky si táta rád poslechne.

A dítě tímto neztraceným intenzivním kontaktem mezi matkou a otce získává  pocit, že oběma rodičům na něm záleží, že je středobodem jejich vesmíru. Čím menší dítě je, tím větším středobodem vesmíru chce (a musí) být.

  • JSEM RODIČ, KTERÝ JE DÍTĚTI VZÁCNĚJŠÍ

Svádí to k vyzobávání rozinek, rozmazlování a triumfování pečujícího rodiče, který často nemá tak velké finanční ani časové možnosti, aby v některých situacích poskytl dítěti to, co například otec o víkendu. Vyvarujte se toho, dítě pozná, že je pečující rodič tímto odstrkován a podlehne-li této manipulaci, může pak začít vyčítat unavené matce nedostatek času nebo peněz. Nebo otci to, že si užívá a s nimi není. Situace na poli vzácnějšího rodiče je delikátnější, křehčí a těžká v tom, že rodič může velmi dlouho trpět odloučením a steskem, vztekem nebo jinými zcela přirozenými porozvodovými stavy.

Co je dobré udržet funkční?

Sdílení. Sdílení toho, co jste dělali spolu, co jste se naučili, jak jste si to užili. Dítě bude rádo, že i maminka ráda slyší, co s tátou dělalo. Do jistého období, než se zahojí rány, si můžete nechat období, kdy nebudete tolik sdílní, ale čím kratší bude, tím pro dítě lépe. Zajímejte se i o to, co dítě dělá s maminkou, jaké jsou jeho potřeby a můžete-li, snažte se ulevit nabídkou svého času i financí nad rámec rozvodových dohod, podílejte se na takových drobnostech, které po rozvodu padnou většinou na plně pečujícího rodiče jako je přehled o lékařských prohlídkách, školních schůzkách apod.. Udržujte v patrnosti vzájemně své svátky a narozeniny.

Vzájemná ohleduplnost pro obě strany je klíčová. Dítě se tak může pocitu, že za rozvod může ono, skoro až vyhnout.

Přidejte se do projektu Sdílené rodičovství, kde se dozvíte vše, co k dobrým vztahům kolem rozvodu i po rozvodu budete potřebovat.

Sdílejte:

Další články:

MEDUKOM z.s.

propojujeme vzděláváme motivujeme

Naším cílem je motivovat odbornou i laickou veřejnost k osobnímu rozvoji v rámci řešení konfliktu a seznámit je se způsoby a technikami, které napomáhají laskavé komunikaci a smírnému řešení konfliktních situací ve všech životních oblastech.

naše služby

MEDIACE a naši zapsaní mediátoři vám pomohou mimosoudně vyřešit různé typy sporů

SDÍLENÉ RODIČOVSTVÍ jako komplexní edukační program pro všechny ty, kteří se rozvádějí, rozcházejí a řeší nové uspořádání rodiny a další společné fungování ve vztahu rodiče – děti

naše kurzy
Přejít nahoru